عوامل موثر بر قیمت گذاری خانه

عوامل موثر بر قیمت خانه شامل آیتم هایی می شود که می توانند ارزش یک ملک را تعیین کنند. این عوامل شامل بخش های مختلفی هستند. که با آشنایی با این موارد می توان ارزش واقعی یک ملک را تخمین زد. با توجه به اهمیت خرید و فروش و ارزش املاک در کشور، باید ضمن مطالعه، نسبت به خرید و فروش خانه خود اقدام کنید. تا بعدا دچار از دست رفتن سرمایه و یا از دست دادن موقعیت خرید خانه مناسب نشوید. به همین دلیل می خواهیم در این مقاله عوامل مهم و موثری که بر ارزش یک خانه اثرگذار هستند را به شما معرفی کنیم.

عوامل موثر بر قیمت خانه

موقعیت ملک

شاید بتوان گفت مهم ترین عامل در تعیین قیمت آن موقعیت خانه است. اینکه ملک در داخل شهر باشد یا خارج شهر. میزان دسترسی آن به وسایل حمل نقل عمومی مثل مترو، ایستگاه اتوبوس، همچنین دسترسی به مراکز تجاری و رستوران ها از عوامل مهم هستند. همچنین بشیتر افراد ترجیح می دهند تا خانه شان تا محل کار آن ها در فاصله ای نزدیک قرار داشته باشد. همه این عوامل باعث م شود که ارزش یک ملک با متراژ، مصالح و … نسبت به یک خانه در بیرون شهر بسیار متفاوت باشد. همچنین فرهنگ و جو اجتماعی در مرکز شهر با سایر نقاط نیز متفاوت است و از امکانات بیشتری نیز برخوردار می باشد. حتی در خود شهر نیز قسمت های مختلف با یکدگیر با هم از لحاظ ارزش متفاوت هستند.

عرضه و تقاضا

یکی دیگر از دلایل ارزش یک ملک را می توان به عرضه و تقاضا نسبت داد. در صورتی که در یک منطقه خواسته افراد برای خرید ملک بیشتر از تعداد خانه های آن منطقه باشد، سبب می شود تا ارزش خانه آن محدوده بیشتر شود. با توجه به جمعیت کشور و میزان تراکم جمعیت در بخش های مرکزی هر استان، می توان دریافت خانه هایی که در مرکز شهرا هستند از ارزش بالاتری برخوردار هستند.

زیبایی‌شناسی و پتانسیل بازسازی

عوامل موثر بر قیمت خانه و نقش بازسازی در آن

امروزه هنگام ساخت و ساز به مسائلی همچون زیباسازی و استفاده بهینه از منطقه بسیار توجه می شود. استفاده از نما و سنگ های متنوع، ترمووود و … در ساخت خانه ها باعث افزایش ارزش آن ها می شود. همچنین در بسیاری از مناطق هزینه های زیادی را صرف دیوارکشی های مناسب، فضاسازی های جذاب و… می کنند. تا با افزایش جاذبه های ظاهری خانه موجب افزایش قیمت آن نیز شوند. زیبایی جزو مهم ترین عوامل موثر بر قیمت خانه هستند که بسیار مورد توجه قرار می گیرند.

از دیگر عوامل مهم میزان پتانسیل رشد یک خانه است. ممکن است یک خانه قدیمی در یک محله لوکس قرار داشته باشد، که با توجه به اهمیت این موضوع و امکان بازسازی آن خانه و سرمایه گذاری روی آن، ارزش آن ملک ممکن است از خانه های مجاور آن منطقه نیز بیشتر شود.

متراژ و امکانات خانه

قیمت خانه متناسب با نوع منطقه و عوامل مختلف تعیین می گردد. اما ارزش و قیمت دقیق آن بر اساس متراژ خانه تعیین می گردد. طبیعی است که هر چه متراژ یک خانه بیشتر باشد، ارزش آن نیز بیشتر می شود. همچنین امکانات و وسایل به کار رفته نیز جز دیگر عامل در تعیین قیمت نهایی خانه است. به طور مثال اگر خواب های یک خانه مستر باشند، یا از سرویس فرنگی و حمام های لوکس و وان دار استفاده شده باشد، موجب افزایش قیمت خانه می شوند. نوع متریال به کار رفته، نوع سنگ، کابینت ها و سایر لوازم اثرگذار هستند. همچنین در این زمینه می توان به وجود باشگاه ورزشی، استخر و… نیز اشاهر کرد.

نرخ بهره

نرخ بهره و عوامل موثر بر قیمت خانه

 

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت خانه سیاست های پولی بانک مرکزی است. بدین صورت که اگر میزان نرخ بهره وام مسکن افزایش پیدا کند، میزان استطاعت و توانایی افراد برای خرید خانه کاهش پیدا می کند. به همین دلیل این عامل می تواند باعث کاهش قیمت مسکن شود. و از طرفی نیز کاهش نرخ بهره وام مسکن نیز سبب افزایش توانایی خرید و در نتیجه بیشتر شدن تقاضا می گردد. که این عامل نیز می تواند در افزایش قیمت خانه اثر گذار باشد. ایجاد تعادل بین این موضوع می تواند از تغییرات ناگهانی و نجومی خانه ها جلوگیری کند.

بهره‌وری در مصرف انرژی

امروزه در ساخت و ساز ها استفاده بهینه از ذخایر انرژی تا حد امکان رعایت می شود. چرا که با ساخت خانه های لوکس و یا با متراژ بالا، گرم کردن و یا خنک نگه داشتن آن نیازمند انرژی های زیادی است. به همین دلیل استفاده از پنل خورشیدی، پنجره های دوجداره ، عایق بندی مناسب و… می توان از صرف هزینه های زیاد جلوگیری کرد. و ضمن صرفه جویی می توان هزینه ها را نیز کاهش داد. این اتفاق و استفاده از این موارد نیز موجب افزایش راندمان خانه شده و جزو مواردی مهمی است که در عوامل موثر بر قیمت خانه تاثیرگذار بوده و می تواند باعث افزایش قیمت آن نیز  گردد.

ارزش‌گذاری ملک توسط بانک و ارزش‌گذاری بازارارزش‌گذاری ملک توسط بانک و ارزش‌گذاری بازار

 

هنگام درخواست وام مسکن به بانک، بانک نسبت به درخواست وام دهنده، خانه مورد نظر را ارزش گذاری می کند. اما ممکن است این اتفاق باعث تعجب تعدادی از افراد نیز شود. چرا که ممکن است میزان ارزش ملک توافق شده با فروشنده با ارزش گذاری بانک تطابق نداشته باشد. در بسیاری از مواقع ارزش گذاری که بانک بر روی کلک انجام می دهد کم تر از ارزش واقعی آن است. چرا که این کار بسیار محتاظانه صورت می پذیرد. همچنین در صورتی که شما قادر به فروش خانه نباشید، بانک برای وصل طلب خود باید سریعا خانه را به فروش برساند. به همین دلیل باید با کم ترین میزان این کار را انجام دهد تا فورا به پول خود برسد. این کار به این میزان انجام می شود که چقدر می توان به شما وام تعلق گرفته و در چه مدت می توان آن را به سریع ترین شکل وصول کند.

 

تأثیر امکانات بر قیمت خانه

عوامل کلی بسیاری مانند زیربنا، متراژ، امکانات و … می‌توانند باعث افزایش قیمت مسکن شوند. همچنین عوامل کلی بسیاری مانند عمر ساختمان، فاصله از ایستگاه‌های وسایل نقلیه، تعداد طبقات خانه بدون آسانسور و… نیز می‌توانند باعث کاهش قیمت مسکن شوند. یکی از عوامل نام برده شده، امکانات یک خانه می‌باشند که بسته به امکاناتی که آن خانه دارد، قیمت خانه تا حد زیادی بالا می‌رود. امکاناتی که باعث افزایش قیمت خانه می‌شوند به شرح زیر می‌باشند:

 • آخرین بازسازی چه زمانی بوده است
 • چه تعداد پارکینگ با چه ابعادی دارد
 • عرض راه پله چقدر است و آیا راه پله اضطراری دارد یا نه؟
 • آیا حیاط دارد یا نه؟ حیاط چه ابعادی دارد؟
 • وجود گلخانه در حیاط یا پشت‌بام
 • برخورداری از آیفون تصویری با کیفیت
 • برخورداری از درب هوشمند کنترل از راه دور
 • وجود استخر، سونا و جکوزی
 • برخورداری از سیستم‌های سرمایش و گرمایش (کولر آبی یا گازی و شوفاژ)
 • دارا بودن از سیستم اطفای حریق
 • وجود آنتن مرکزی
 • اسکلت و سازۀ ضد زلزله
 • وجود پیلوت
 • تعداد خواب‌های خانه
 • تعداد تراس‌های ساختمان
 • وجود آسانسور و ظرفیت آن
 • آشپزخانه و نوع کابینت آن
 • نورپردازی ساختمان
 • انشعاب و کنتورهای مستقل و …

بهترین روش ارزیابی عوامل موثر بر قیمت خانه

اگر قصد فروش یا خرید خانه دارید حتما قیمت آن برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به موارد گفته شده در این مقاله می توانید ارزش تقریبی ملک خود را بسنجدید. اما برای کسب اطلاعات بیشتر و ارزیابی دقیق و حساب شده بهتر است از مشاورین املاک خبره و با تجربه کمک بگیرید. در صورتی که گزینه مدنظر شما شامل مناطق غربی استان تهران می شود، بهترین گزینه استفاده از گروه ماکان است. این گروه که یکی از شناخته شده ترین گروه های ساختمان سازی در غرب تهران شناخته می شود، به همین خاطر به خوبی می تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند. این مجموعه با کمک افراد خبره و با تجربه که هم در صنعت ساخت و هم مشاوره تجربه دارند، می توانند شما را در یک فروش ایده آل و یا خرید خانه رویاییتان کمک کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *