آشنایی با خانه هوشمند (BMS)

خانه هوشمند (BMS)

خانه هوشمند (BMS) نسلی جدید از خانه ها هستند که دارای امکانات مختلفی می باشند. زندگی لوکس یعنی فراهم بودن بیشترین آسایش برای ساکنان. BMS  یکی از آن سیستم هایی است که به آسایش و راحتی ساکنان و ایمنی و صرفه جویی در مصرف انرژی کمک زیادی کرده است. دراین مقاله قصد داریم به بررسی سیستم هوشمند ساختمان یا همان BMS  بپردازیم پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با خانه هوشمند (BMS)

بیایید ابتدا بررسی کنیم که BMS چیست؟ BMS  یا Building management system  به مدیریت هوشمند خانه گفته می شود. با این سیستم بسیاری از عملکردها مثل روشن و خاموش شدن چراغ ها به صورت خودکار طبق دستوری که تعیین شده انجام می گیرد و دخالت انسان در آن ها کمترمی باشد. مدیریت هوشمند خانه باعث راحتی بیشتر ساکنین، افزایش ایمنی، و کاهش هزینه های انرژی گشته و خانه های زیادی تا کنون خود را به این سیستم مجهز کرده اند. این سیستم معمولا در خانه های لوکس به کار گرفته می شود با این حال همه می توانند خانه خود را هوشمند کنند. کنترل وسایل به راحتی می تواند از طریق تلفن همراه صورت بگیرد و یا در حالت اتومات انجام بشود. همه چیز تحت کنترل شماست!

نحوه عملکرد سیستم هوشمند خانه چگونه است؟

بهترین عملکرد خانه هوشمند (BMS)

BMS از سه قسمت کلی تشکیل شده است. حسگر ها، کنترل کننده ها و عملگرها. حسگرها با سنجش لحظه ای محیط اطلاعات را دریافت و به کنترل کننده ها ارسال می کنند. طبق دستور داده شده به کنترل کننده ها در صورتی که اطلاعات دریافت شده از حسگر ها دارای مقدار خاصی بود، کنترل کننده ها دستور اجرا را به عملگرها ارسال می کند و دستور به صورت اتوماتیک انجام می گردد.

به طور مثال برای روشنایی خانه از سنسور نور استفاده شده است و در صورتی که روشنایی از حد معینی کمتر شود، سنسور با ارسال اطلاعات به کنترل کننده ها باعث واکنش عملگرها می گردد و لامپ ها را روشن می کند. البته تمام کار ها در منزل به صورت اتوماتیک انجام نمی گردد و فرد می تواند با تلفن همراه خود درب پارکنیگ را باز و بسته کند یا لامپ ها، تلوزیون و… را روشن و خاموش کند.

خانه هوشمند ایمنی زیادی دارد

سیستم هوشمند منزل تنها برای رفاه ساکنین به کار گرفته نشده است. از این سیستم برای افزایش ایمنی در خانه نیز استفاده می شود. همان طور که گفتیم سنسور ها به صورت لحظه ای اطلاعات محیط را رصد می کنند. این رصد می تواند برای گازهای سمی نیز به کار گرفته شود. در صورتی که گازهای سمی در محیط پخش شوند این سیستم اقدام به قطع گاز و باز کردن پنجره ها می کند.

ایمنی در سیستم BMS فقط محدود به این مورد نیست، دوربین های مدار بسته نیز با اتصال به این سیستم می توانند برای کاربر این امکان را فراهم کنند تا از راه دور و در بستر اینترنت بتوانند خانه یا محل کار خود را مشاهده کنند. همچنین کاربر می تواند هر کجا که باشد با تلفن همراه خود درب خانه را برای مهمان باز کند و از طریق آیفون با اون صحبت کند. ذکر این نکته لازم است که همه سیستم های هوشمند خانه دارای این امکانات نیستند و داشتن امکانات گوناگون به مدل این سیستم ها بستگی دارد.

خانه هوشمند دوستدار محیط زیست است

خانه هوشمند (BMS) دوستدار محیط زیست

هوشمند بودن خانه تاثیر زیادی بر صرفه جویی دارد و می تواند تا 70 درصد باعث کاهش مصرف انرژی شود. وجود سنسور های مختلف نوری و حرارتی در سرتاسر ساختمان باعث می شود تجهیزات نوری، حرارتی و سرمایشی فقط در زمان نیاز روشن شوند و باعث کاهش مصرف انرژی و افزایش طول عمر تجهیزات شوند. این فوق العاده است که با نصب BMS بتوانیم هم آسایش و رفاه را تجربه کنیم، هم ایمنی بیشتری را برای خودمان تامین کنیم و هم مصرف انرژی را تا این حد کاهش دهیم. نکته ی جالب در مورد سیستم هوشمند منزل این است که در دراز مدت هزینه نصب این سیستم از راه صرفه جویی در هزینه ها به جیب خودمان بر می گردد.

یکپارچه بودن BMS  باعث کاهش هزینه های جانبی می شود

مجهز بودن ساختمان به سیستم BMS باعث کاهش هزینه شارژ ساختمان می گردد زیرا بیشتر کارها به صورت اتوماتیک انجام می شود و حتی می توان دربرخی جاها سرایدار هم برای ساختمان استخدام نکرد. همچنین اجرای سیستم هوشمند خانه باعث کاهش سیم کشی ساختمان می شود و هزینه زیادی را از این جهت برای ما کم می کند. با اینکه هزینه نصب این سیستم ها کمی بالا است اما همان طور که گفتیم در دراز مدت این هزینه بر می گردد و شما رفاه و آسایش بیشتری را نیز تجربه می کنید.

مزایای سیستم هوشمند ساختمان در یک نگاه:

  • افزایش رفاه و آسایش ساکنان
  • کاهش چشمگیر هزینه های مصرفی و خدماتی
  • افزایش ایمنی
  • عدم نیاز به سرایدار دائمی
  • امکان دریافت گزارش از میزان مصرف تجهیزات
  • افزایش عمر تجهیزات
  • امکان کنترل از راه دور قسمت های مختلف ساختمان
  • امکان مشاهده ساختمان با دوربین های مدار بسته از راه دور
  • عدم تداخل در کار کردن تجهیزات ساختمان با توجه مدیریت بکپارچه مرکزی
  • بازگشت هزینه نصب سیستم BMS در دراز مدت

به نظر شما آینده چگونه است؟

آینده خانه هوشمند (BMS)

 

تا اینجا دنیا پیشرفت های زیادی را برای انجام اتوماتیک کار ها داشته و بشر از روشن کردن آتش با جرقه  امروز به جایی رسیده است که بدون دخالت دست لامپی را روشن و خاموش می کند. غذا را از راه دور می پزد. بدون اینکه خودش در خانه باشد درب را برای افراد پشت درب خانه اش باز می کند  و با آن ها صحبت می کند، کولر و تلوزیون را برایشان روشن می کند.

این زندگی ماشینی ممکن است باعث تنبلی انسان ها و افزایش بیماری های ناشی از کمبود تحرک بشود. اما بگذارید نیمه پر لیوان را ببینیم. سیستم BMS  کارها را برای شما به صورت برنامه ریزی شده انجام می دهد که این باعث می شود شما وقت بیشتری را داشته باشید و کارهای محل کار خود را بیشتر و با کیفیت تر انجام بدهید و به امور شخصی خود نیز راحت تر برسید. به نظر ما درآینده وضعیت زندگی انسان ها قطعا از این هم ماشینی تر و مدرن تر و هیجان انگیز تر خواهد شد. نظر شما چیست؟

خرید بهترین خانه های هوشمند

گروه ماکان هومز یکی از بهترین مجموعه های ساختمان سازی در غرب تهران می باشد. این مجموعه با استفاده از دانش روز مهندسان و طراحان خود، هواره خانه هایی با بهترین امکانات طراحی، و می سازد. تمامی پروژه های این گروه دارای معماری خاص و امکانات رفاهی تفریحی زیادی می باشند. شما نیز اگر به دنبال یک خانه هوشمند (BMS) هستید، انتخاب ماکان بهترین گزینه است. برای کسب اطلاعات بیشتر از آخرین پروژه ها و یا پیش خرید واحدهای مسکونی می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *